MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W obronie ludzi. W CK Zamek w Poznaniu trwa Maraton Pisania Listów

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Poznański Maraton Pisania Listów trwa w CK Zamek
Poznański Maraton Pisania Listów trwa w CK Zamek Martyna Kamzol
W sobotę, 10 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia do godz. 20 w CK Zamek w Poznaniu potrwa Maraton Pisania Listów. Jest to ogólnoświatowa akcja mająca zwrócić uwagę na prawa człowieka.

Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja Amnesty International na rzecz praw człowieka, w ramach której pisane są apele do władz państw, w których łamane są prawa konkretnych osób.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego globalnego wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji.

Co roku wybieranych jest 10 osób z różnych państw. Następnie w ich sprawie wysyła się jak najwięcej listów. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi często udaje się doprowadzić do uwolnienia tych osób.

W tym rok Poznański Maraton Pisania Listów odbywa się w CK Zamek. Listy można pisać do godziny 20.

Czytaj też: Kultowy gościniec odzyska dawny blask? To oni karmili Jana Pawła II. Jak tam teraz wygląda?

Oto 10 wybranych osób, w sprawie których pisane są w tym roku listy:

  • Aleksandra Skoczylenko, która rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia.
  • Chow Hang-tung, młoda prawniczka z Hongkongu działająca na rzecz praw
  • człowieka, została uwięziona za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.
  • Obrońca praw człowieka Nasser Zefzafi odsiaduje wyrok 20 lat więzienia za pokojowy udział w protestach. Był torturowany, poniżany i traktowany w nieludzki sposób. Jest przetrzymywany w niehumanitarnych warunkach, jego stan zdrowia stale się pogarsza.
  • Vahida Afkariego razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.
  • Shanewaz Chowdhury podzielił się na Facebooku swoimi obawami na temat nowej elektrowni węglowej w jego okolicy. Teraz grożą mu za to lata więzienia.
  • Luis Manuel Otero Alcántara zamieścił w Internecie nagranie, w którym zapowiedział, że weźmie udział w proteście w swoim rodzinnym mieście – Hawanie. Zanim dotarł na demonstrację, został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat pozbawienia wolności.
  • 80-letnia Zineb zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym. Zamykała okno, gdy pod jej domem odbywała się demonstracja. Zginęła przez niedopuszczalne, bezprawne użycie broni podczas zgromadzenia.
  • Yren i Mariana, dwie transpłciowe kobiety z Paragwaju, chcą korzystać z takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Chcą, aby ich tożsamość została prawnie uznana. Nie godzą się na mówienie im, kim mają być.
  • Przyjaciółki Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie.
  • Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodzinyi kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda

Tragiczna historia poznańskiej świątyni. Wyjątkowy obiekt po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski