MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radioterapia wreszcie startuje

Daria Kubiak
Daria Kubiak
25 stycznia w Ośrodku Radioterapii odbędą się pierwsze naświetlania. Rocznie w Kaliszu będzie leczonych 900 pacjentów z południowej Wielkopolski.

Po ponad rocznym oczekiwaniu na rozpoczęcie leczenia pacjenci z Kalisza i innych miejscowości w południowej Wielkopolsce, zmagający się z chorobami nowotworowymi wreszcie uzyskali zapewnienie, że 25 stycznia w kaliskim Ośrodku Radioterapii odbędą się pierwsze zabiegi napromieniowania.

Przypomnijmy, że kaliski Ośrodek Radioterapii, będący filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, został oddany do użytku 10 listopada 2014 roku, tuż przed wyborami samorządowymi. Nie mógł jednak rozpocząć właściwego leczenia, gdyż nie spełniał warunków do zawarcia kontraktu z NFZ. Wyposażony był tylko w jeden akcelerator - urządzenie do naświetlań przekazane przez WCO. Dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom leczonym w tego typu ośrodkach konieczne są dwa takie urządzenia. W razie awarii jednego z nich do zabiegów wykorzystywane jest drugie.

Drugi akcelerator miał być zakupiony przez Ministerstwo Zdrowia w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Niestety, jesienią ubiegłego roku ministerstwo niespodziewanie wstrzymało zakup akceleratorów dla ośrodków w całej Polsce. Od tego czasu Kalisz pozostał z nowoczesnym ośrodkiem, który pełnił jedynie rolę przychodni onkologicznej. Przyjmowano w niej i kwalifikowano pacjentów do leczenia, którzy byli kierowani na nie do Poznania.

Utrzymanie obiektu, który nie spełniał swojej funkcji, kosztowało miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zmieniło się, gdy władze samorządowe województwa wielkopolskiego przeznaczyły na zakup drugiego akceleratora 9,7 mln zł.

Obydwa akceleratory zainstalowane w Kaliszu są gotowe do pracy. Zapewniono także odpowiednią kadrę medyczną.

- W ośrodku takim jak nasz wymagane jest zatrudnienie trzech lekarzy specjalistów i czterech elektroradiologów. Na początku specjaliści będą dojeżdżać z Poznania. Niektórzy z nich zamierzają korzystać ze znajdującego się w ośrodku hostelu. Obiecane przez miasto mieszkania komunalne dla zatrudnianych specjalistów będą dostępne dopiero od marca - mówi prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Do czasu rozpoczęcia zabiegów chorzy będą jeszcze jeździć do Poznania. Po rozstrzygnięciu konkursu ofert przez NFZ leczenie pacjentów będzie odbywać się w Kaliszu.

- Od 25 stycznia osoby leczone w Poznaniu będą mogły kontynuować zabiegi w Kaliszu, a chorzy dopiero zakwalifikowani rozpoczynać leczenie od zera - dodaje prof. Kowalczyk.

Rocznie w Kaliszu ma być przyjmowanych około 900 osób z całej południowej Wielkopolski. Kaliski Ośrodek Radioterapii - filia WCO jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jego budowa, sfinansowana w około 80 proc. przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, kosztowała około 30 mln zł. Znajdują się w nim poradnie, część diagnostyczna z gabinetami badań, hostel dla pacjentów oraz budynek kawiarni z tarasem letnim.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski