MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski 2023. Radni przyjęli założenia PBO 2023. Jak zmiany wpłyną na głosowanie i jak złożyć swój projekt?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Jedna z realizacji w ramach PBO nad jeziorem Rusałka.
Jedna z realizacji w ramach PBO nad jeziorem Rusałka. Waldemar Wylegalski/zdjęcie ilustracyjne
Radni przyjęli założenia Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Mieszkańcy Poznania będą mieli do dyspozycji aż 25 milionów złotych. PBO czeka jednak sporo zmian. Jak wpłyną na głosowanie i jak złożyć swój projekt?

Poznański Budżet Obywatelski 2023

Przyszłoroczny budżet obywatelski został zaplanowany na kwotę 25 mln złotych, z czego 6 mln złotych Poznań przeznaczy na projekty o zasięgu miejskim, a 19 mln na projekty osiedlowe. W ramach projektów ogólnomiejskich 4 mln złotych będzie można przeznaczyć na tak zwany zielony budżet.

Celem części budżetu przeznaczonej na zieleń jest rozwój miejskich, ogólnodostępnych terenów zielonych, w tym także odnowienie tych przestrzeni, które dzisiaj są zaniedbane. Przynajmniej 70 proc. terenu określonego w projekcie musi być przeznaczone właśnie na zieleń. Pozostała część może być zagospodarowana w inny sposób, na przykład placem zabaw.

Aby każdy mieszkaniec mógł skorzystać ze zwycięskich projektów, muszą to być inicjatywy ogólnodostępne lub bezpłatne.

Czytaj też:

Głosowanie w PBO 2023. Więcej głosów dla mieszkańców

Poznański Budżet Obywatelski w 2023 roku czeka sporo zmian. Radni wprowadzili m.in. zakaz promowania pojedynczego projektu przez jednostki miejskie. Zmieni się także ilość głosów, jaką będzie miał każdy mieszkaniec. Zostanie ona poszerzona do siedmiu. Dwa głosy będzie można oddać na projekty rejonowe, a pięć na projekty ogólnomiejskie, z czego jeden na projekty z tak zwanego zielonego budżetu.

Na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, osoby, które ukończyły 13 lat, będą mogły głosować i składać projekty bez obowiązku posiadania zgody rodziców.

Zobacz też:

PBO 2023. Jak złożyć swój projekt?

Każdy mieszkaniec Poznania może zgłosić maksymalnie trzy projekty. W formularzu, oprócz danych wnioskodawcy, należy zawrzeć nazwę projektu, jego opis, lokalizację i szacunkowe koszty. Należy wskazać także jego potencjalnych odbiorców i uzasadnić realizację. Do wniosku załącza się listę poparcia projektu, podpisaną przynajmniej przez 10 mieszkańców.

Swój projekt będzie można zgłosić od 16 maja do 15 czerwca. Po tym terminie będą one weryfikowane i opiniowane przez miejskich urzędników. Lista zakwalifikowanych projektów zostanie ogłoszona przed 10 października, kiedy to rozpocznie się głosowanie, które zakończy się 31 października. Miesiąc później zostaną ogłoszone jego wyniki.

Na pewno poznaniacy pamiętają takie słowa, jak bimba, ćmiki, szkieły czy bejmy, ale w gwarze charakterystycznej dla Poznania, znajduje się też wiele słów, o których poznaniacy już powoli zapominają. Nieużywany język wymiera, dlatego przedstawiamy w galerii rzadkie słowa z poznańskiej gwary. Sprawdź, czy je pamiętasz i znasz ich znaczenie --->

Najrzadsze i najciekawsze słowa z poznańskiej gwary. Sprawdź...

Poznań na demotywatorach gości bardzo często. Z czego śmieją się internauci? Jak nas widzą w Polsce? Czy mamy powody do dumy, czy raczej powinniśmy się wstydzić? Zobaczcie i oceńcie sami!Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Internauci śmieją się z Poznania. Zobacz najlepsze demotywatory!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski