MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deszczowe Zielone Świątki w Tursku. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W niedzielę, 19 maja 2024 roku, Kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych świąt. Zesłanie Ducha Świętego potocznie zwane Zielonym Świątkami od lat przyciąga wiernych do Sanktuarium Maryjnego w Tursku, gdzie odbywa się odpust ku czci Matki Bożej
W niedzielę, 19 maja 2024 roku, Kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych świąt. Zesłanie Ducha Świętego potocznie zwane Zielonym Świątkami od lat przyciąga wiernych do Sanktuarium Maryjnego w Tursku, gdzie odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Damian Cieślak
Trwają uroczystości odpustowe w Tursku. Centralnym punktem była oczywiście niedzielna suma odpustowa, której w tym roku przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W Zielone Świątki pogoda zwykle dopisywała. 19 maja 2024 r. aura nie była sprzymierzeńcem pielgrzymów, mimo to na mszy stawiło się wielu wiernych.

Suma odpustowa w Tursku

W niedzielę, 19 maja 2024 roku, Kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych świąt. Zesłanie Ducha Świętego potocznie zwane Zielonym Świątkami od lat przyciąga wiernych do Sanktuarium Maryjnego w Tursku, gdzie odbywa się odpust ku czci Matki Bożej. Nie inaczej było w tym roku, choć wyjątkowo nie dopisała pogoda. Centralnym punktem uroczystości była suma odpustowa, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Uroczystość tradycyjnie uświetnił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”. Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Odpust w Tursku. Co przed nami?

Uroczystości odpustowe w Tursku rozpoczęły się w sobotni wieczór od mszy świętej, nabożeństwa majowego i apelu maryjnego. W niedzielę o 6 nastąpiło odsłonięcie Cudownego Obrazu. Zostały odprawione również msze w intencji m.in. dobrodziejów i czcicieli sanktuarium oraz pielgrzymów. Tradycyjnie do Turska dotarła m.in. rowerowa pielgrzymka z Pleszewa. To nie koniec uroczystości. Dziś czeka nas jeszcze jedna msza św. i apel maryjny. Program na kolejne dni prezentuje się następująco:

poniedziałek:

  • 6:00 odsłonięcie Cudownego Obrazu, godzinki, msza święta;

  • 8:00 msza święta dla rodziców z dziećmi i błogosławieństwo dzieci;

  • 12:00 suma odpustowa;

  • 16:00 msza święta - pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych;

  • 19:00 msza święta za zmarłych i procesja na cmentarzu;

wtorek:

  • 8:00 odsłonięcie Cudownego Obrazu, godzinki, msza święta;

  • 12:00 suma odpustowa w intencji Bractwa św. Andrzeja i Róż Różańcowych;

  • 18:00 poświęcenie pojazdów mechanicznych, msza święta, nabożeństwo majowe; zasłonięcie Cudownego Koronowanego Obrazu.

Cudowny Obraz Matki Boskiej Turskiej

Cudowny Obraz, który spoczął na ławicy piachu w zagajniku turskim pochodzi z wiejskiej chaty Jana Biadały, mieszkańca pobliskich Lenartowic. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Około 15 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek (w 2024 r. minęło 260 lat od tej chwili). Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończonej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz 28 września 1786 r. Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Deszczowe Zielone Świątki w Tursku. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski