MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej przeszczepów w Wielkopolsce. Poznański szpital chce poprawić tę sytuację

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim będzie jednym z prelegentów podczas konferencji
Prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim będzie jednym z prelegentów podczas konferencji Adam Jastrzębowski
Szpital Wojewódzki w Poznaniu w tym roku obchodzi 30-lecie transplantacji. Z tej okazji w szpitalu organizowane jest specjalne wydarzenie.

Obraz polskiej transplantologii nie jest zadowalający. Okres pandemii koronawirusa spowodował spadek liczby przeszczepów. Choć od ubiegłego roku liczby te nieco wzrosły, to wciąż nie jesteśmy w stanie osiągnąć stanu sprzed pandemii.

Jak pokazują statystyki, w 2019 roku liczba przeszczepów w kraju wynosiła 150, w 2021 r. - zaledwie 86, 2022 r. - 121, a z kolei w ubiegłym roku odnotowano ich 115. Niestety, mimo wzrostu na tle kraju, liczby te nie przekładają się na Wielkopolskę, w której z roku na rok liczba przeszczepów spada.

Z tego powodu przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i Samorządu Województwa Wielkopolskiego organizują konferencję naukową, której celem będzie dyskusja na temat wyzwań i możliwości transplantologii. Konferencja będzie również zwieńczeniem 30-letniej działalności transplantologicznej na terenie Szpitala Wojewódzkiego.

Co więcej, w trakcie jej trwania podpisany zostanie też „Pakt dla Transplantologii”, który ma na celu zrzeszenie instytucji zaangażowanych w propagowanie dawstwa organów w Wielkopolsce.

– Tylko skoordynowane i efektywne działania realizowane wspólnie poprzez instytucje zdrowotne, podmioty lecznicze oraz wszystkie inne instytucje i organizacje, może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do poprawy sytuacji i dorównania do najlepszych regionów w Polsce. Ideą naszego wspólnego działania jest realizacja tych działań w przeciągu najbliższych 2 lat – pisze w liście do Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji zachęcającym do podpisania paktu Piotr Nowicki, dyrektor szpitala.

Konferencja odbędzie się w środę w godz. 10–14. Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym "Głosu Wielkopolskiego".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski