MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 marca. Co się wydarzyło? Odkryto dłubaną łódź sprzed 4500 lat! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
archiwum
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 20 marca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1945 rok
"Głos" zamieścił recenzję z pierwszej po wojnie wystawy prac artystów-plastyków, zorganizowanej w foyer Teatru Polskiego w Poznaniu. Obok ukazała się informacja, że "Opera Poznańska będzie chlubą naszego miasta".

1947 rok
Z powodu odwilży zamknięto Park Wilsona.

1948 rok
Państwowe Zakłady Umundurowania w Poznaniu osiągają coraz lepsze wyniki we współzawodnictwie pracy. PZU produkują swe wyroby na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej i kilku innych resortów (komunikacji, leśnictwa) oraz na eksport.

1969 rok
Mimo trwającej jeszcze zimy wykonuje się prace montażowe przy budowie przyszłego ronda na skrzyżowaniu Mostu Uniwersyteckiego i ulicy Zwierzynieckiej z ulicą Roosevelta.

1971 rok
Czynem społecznym mieszkańców, pracowników fabryk i instytucji powstaje w parku im. Kasprowicza zespół basenów kąpielowych. Jak wszystko wskazuje w przyszłym roku powinniśmy tu zażyć pierwszej kąpieli.

1973 rok
„Okazja dla melomanów! Co miesiąc nowa kaseta z nagraniami znanych przebojów z TOP TWENTY. Bank PKO proponuje zagraniczne kasety z taśmą c-60 w wersji stereo – możliwość odbioru w wersji mono. Sprzedaż za waluty wymienialne i bony PKO” – sklepy poznańskie zapraszają.

1986 rok
Transport świeżych pomarańczy dotarł do Poznania, będzie rozdysponowany do sprzedaży.

1991 rok
W Poznaniu powstała nowa prowincja Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów. W jej skład wchodzi 95 kapłanów mieszkających w 16 klasztorach.

1992 rok
Dłubaną łódź sprzed 4500 lat odkryto podczas eksploracji złóż wapna w Cieślach (województwo poznańskie). Odkrycia dokonano wczoraj. Łódź jest dobrze zachowana, ma 3,8 metra długości i została wydrążona w litym pniu dębowym.

1995 rok

„Góry Europy” to jeden z tematów sobotniej edycji „Wielkiej Gry”. Wygrała go rodzinna drużyna z Lądu (województwo konińskie). Henryk i Maciej Śliwczyńscy (ojciec i syn) wygrali 20 000 złotych.

2003 rok
Okazało się, że w Poznaniu na Wildzie mieszka syn Józefa Szulczyńskiego, twórcy nazwy "Głos Wielkopolski". Stanisław Szulczyński był gościem redakcji i dzielił się wspomnieniami.

2006 rok
W Arenie odbył się finał prowadzonego przez "Głos Wielkopolski" konkursu Belfer Roku. Wśród 40 zgłoszonych nauczycieli najlepszy okazał się Wojciech Wiecki, geograf z I LO w Poznaniu.
CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski